Kozłówka

Atrakcje turystyczne

Kozłówka to niewielka miejscowość w Polsce, położona w województwie lubelskim, znana przede wszystkim dzięki znajdującemu się tam Zespołowi Pałacowo-Parkowemu. Serce Kozłówki stanowi magnacki pałac zbudowany w stylu barokowym na początku XVIII wieku, który jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce. Pałac, otoczony pięknym parkiem w stylu angielskim, był własnością rodziny Zamoyskich, jednej z najbardziej wpływowych rodzin arystokratycznych w historii Polski.

Obecnie w pałacu w Kozłówce mieści się Muzeum Zamoyskich, prezentujące bogatą kolekcję sztuki oraz oryginalne wnętrza, które zachowały swój historyczny charakter. Wśród eksponatów znajdują się dzieła sztuki, meble, porcelana oraz inne przedmioty codziennego użytku, odzwierciedlające życie arystokracji w epoce baroku, klasycyzmu i późniejszych okresów.

Dodatkową atrakcją jest znajdujący się na terenie kompleksu tzw. Dom Socjalistyczny, w którym zgromadzono unikatową kolekcję sztuki socrealistycznej, będącą jedną z nielicznych tego typu kolekcji w Europie.

Odwiedzający Kozłówkę mogą nie tylko podziwiać zabytkowy pałac i jego wnętrza, ale również relaksować się podczas spacerów po rozległym parku, ciesząc się pięknem przyrody i spokojem, jaki panuje w tej malowniczej części Polski. Kozłówka jest więc idealnym miejscem dla miłośników historii, sztuki oraz pięknych krajobrazów. Sprawdź jak dojechać.